JUNIOR COMPETITIONS

JUNIOR U-10S TOURNAMENTS (Organised by Ards North Down Tennis Clubs & Ulster Tennis Academy)

Next round of tournaments for Red, Orange and Green Ball players will be held on Sat/Sun 23/24th June 2018

PLEASE NOTE THAT ORANGE BALL COMPETITION IS ON SATURDAY MORNING

RED & GREEN BALL WILL BE ON SUNDAY AFTERNOON

  • Open to players from the ANDTC clubs: Bangor, Cloughey, St Patricks, Donaghadee and Helen’s Bay.

  • Players of all abilities, and especially beginners, can enter

  • Please note:Numbers are limited (to allow matches to be completed in a reasonable time) so you should enter as early as possible to avoid disappointment.  We will not be strict on age limits where coach can verify player's regular playing level (ball colour)

How to enter:

Email or text player’s name, DOB and Club to contact for that group - see below.

Entry fee £5 payable on the day. 

Red (Born in 2010) or later at Bangor LTC  SUNDAY at 13.30 to 15.30hrs

Coach - Tim Blomley     tim.blomley@me.com  or text:  07542-920293


​​Orange (Born in 2009) Donaghadee  SATURDAY 10.00 - 12.00hrs

Coach - Trevor Octave  trevor.octave@btinternet.com     Or text: 07711-417916

 

Green  (Born in 2008) Cloughey 13.30 - 16.00hrs

Coach - Alistair Dunn   adunn1001@gmail.com   Or Text: 07801-374444

Location of playing venues:

CLOUGHEY:    Cloughey & District Tennis Club, Main Road Cloughey www.clougheytennis.org.uk

 

BANGOR: Bangor Lawn Tennis Club, Farnham Park, Bangor West

www.bangortennis.org.uk

 

DONAGHADEE:  Donaghadee Tennis Club, The Commons, Millisle Road, Donaghadee

www.dltc.org.uk

 

Location maps and directions can be found on Club websites

Cloughey Juniors - Winter Series tournaments

The last tournament of the series was held on Saturday 12th March and the prize-giving took place on 02 April.  Click here for the final scores (excel spreadsheet).  Congratulations to all of the medal-winners:

Red Group:  Gold - Niall McAufield;   Silver - Aohdine Birt;   Bronze - Cahal Birt

Green Group:  Gold - Clarissa McClements; Silver - Ciara Fitzsimons;  Bronze - Odhran Birt

Yellow Group: Gold - Ross Jenkinson;  Silver - Josh Bunting;  Bronze - Joshua McClements

 

March Green Ball Tournament - entries open

To be played on Sunday 13 March 2016  starting at 2pm and hosted by Donaghadee Tennis Club.   Any Cloughey juniors wanting to enter this event- text Alistair by Friday 11th 07801-374444 with name and DOB.  You must be born in 2004, 2005 or 2006 to compete in this competition.  We expect plenty of great matches  good fun with all 5 clubs represented.

Lifts available - Entry Fee is £5 payable on the day.    Donaghadee Tennis Club is located by the shore at the Commons on the South side of the town - the road towards Millisle.

 

Winter series Green Ball Tournaments

Background to tournament

Tennis Clubs from the Ards and North Down area have come together and have agreed to hold a winter series of Green Ball competitions for U10s and U12s and  open to junior members of the following clubs - Cloughey & District;   Donaghadee;  St Patricks N'Ards;  Helens Bay;  Bangor.

 

November Green Ball Tournament - entries open

To be played on Sunday 22 November starting at 2pm and hosted by Bangor LTC (one of the 5 clubs in the recently formed Ards+North Down Tennis Clubs).  Any Cloughey juniors wanting to enter this event- text Alistair by Friday 20th 07801-374444 with name and DOB.  You must be born in 2004, 2005 or 2006 to compete in this competition.  We expect plenty of great matches  good fun with all 5 clubs represented.

 

Ards North Down Tennis group holds first junior tournament

19 Juniors from several different clubs in the Ards North Down area participated in a ‘green ball’ tournament (for U10s and U12s) on Sunday 18th October.  The event was organised and hosted by Cloughey & District TC, but held at Bangor Tennis Club to take advantage of the larger number of courts.

 

Although the event clashed with Ireland’s World Cup rugby quarter final, many parents stayed outside watching the tennis even though the match was on TV in the clubhouse!

 

The Boys U12 event was won by Max Jenkinson (Cloughey), with Lucas Miskimmin of Donaghadee coming top in the Boys U10 competition.  Bangor’s Joy Ebbinghaus won the Girls event. 

 

This was the first event organised through the Ards North Down Tennis group which includes all 5 tennis clubs in the District (Cloughey & District;  St Pats Newtownards; Donaghadee; Helen’s Bay; and Bangor).  Combined events provide a great forum for junior players from smaller clubs to meet and compete with a wider group of budding tennis stars.  Other junior events are planned over the Winter months – tennis is an all-year-round sport!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Girls U12s medal-winners:  Bronze - Ciara Fitzsimons (Cloughey);    Gold – Joy Ebbinghaus (Bangor);   

Silver – Sarah Mavitty (Bangor)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Boys U10s L-R:  Gold - Lucas Miskimmin (Donaghadee);    Bronze – Christopher Hinds (Cloughey);

Silver – Oliver Montorio (Cloughey).

 

19/09/2015

Club Annual Club Junior Championships

Results

The tournament was played out on a fine calm autumn day and 23 of our junior members participated.

 

Red Group (u8s)

Rally competition for the very young:  Gold - Aidan Kelly;  Silver - Patrick Hinds

Round Robin:  Gold - Aodhain Birt   Silver - Naill McAufield  Bronze - Cahal Birt

 

Orange group (u9s)

Round Robin:  Gold - Odhran Birt;  Silver - Olivia Carlisle;   Bronze - Christopher Hinds

 

Green Group (u10s)

Round Robin:  Gold - Conor Kelly;    Silver - Max Jenkinson;   Bronze - Amy Crossman

Winner of Maclaine Cup for U12s:  Max Jenkinson 

 

Yellow Group (u16s)

2 round robin groups followed by Semi-finals and finals

 

Semi-finals (tie-breaks):  Ross Jenkinson def Marcus Spence 10-6   Joel Bunting def Max Jenkinson 10-8

Final  (1-set):  Ross Jenkinson def Joel Bunting 6-3 in high quality match

 

Gold Medal + Rainey Shield:  - Ross Jenkinson       Silver Medal: -  Joel Bunting   Bronze Medal:  - Marcus Spence

 

 

Yellow Group players

Yellow Group players

L-R Bailie Young, Josh Bunting, Max Jenkinson, Ryan Potter, Ross Jenkinson (with Rainey Shield), Joel Bunting, Marcus Spence

Green Group players

Green Group players

Max Jenkinson with MacLaine Plate L-R Clarissa McClements, Emily Caughey, Amy Crossman, Conor Kelly, Oliver Montorio.

Orange Group

Orange Group

Medal winners: L-R Odhran Birt, Olivia Carlisle, and Christopher Hinds.

Some of the Red Group competitors

Some of the Red Group competitors

Players enjoy their crisps after the competition.

Junior Winter series 2014-2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Some of the medal-winners at the prize-giving on 18th April. 

Back row - Yellow Group;  Middle Row - Orange group;  Front row - Red group

 

To view the final results table for each group - click here.

 

 

© Copyright 2023. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now